Program

You may download final version of program in PDF format from [ here ].


Time Room 1 Room 2 Room 3
16.00–18.00 WSRM Pre-congress Symposium Organized by Wsrm President Isao Koshima
Symposium I
Lymphatics
1-1-2
Symposium II
Perforator Flaps
1-2-2
Symposium III
Reconstruction – Cadaveric – Bionic
1-3-2
19.00-20.30 Opening Ceremony
20.30 Welcome Cocktail
Time Room 1 Room 2 Room 3 Room 4 Room 5 Room 6 Genex
07.00–08.30 Instructional Course – Nerve Reconstruction and Breast Reconstruction
2-1-1
Instructional course –
Facial Reanimation
2-2-1
Instructional course –
Toe to hand reconstruction
2-3-1
IMSS
Session I
2-4-1
Instructional course
– Free Vascularized Fibular Grafts
2-5-1
Instructional course -
Teaching in Brachial Plexus
2-6-1
Microsurgical course every day from 07.00 to 19.00
08.30–09.00 Break
09.00–10.30 Video
Session I
2-1-2
Toracic
Outlet
2-2-2
All About ALT Flap I
2-3-2
IMSS Session II
2-4-2
Perforator Flaps in
Trunk
2-5-2
10.30–12.30 Leg
Reconstruction 2-1-3
Ballistics
2-2-3
Perforator Flaps
General I
2-3-3
Experimental
Microsurgery Panel
2-4-3
12.30–13.00 Break
13.00–13.30 European legend of microsurgery lecture 1
Alain Gilbert – Is there a future in Brachial Plexus repair?
13.30–14.30 Lunch Break
14.30–15.00 Conference:
Scott Levin
2-1-5
Conference:
Milan Stevanovic
2-2-5
Conference:
Raja Sabapathy
2-3-5
Conference:
Alexandru Georgescu
2-4-5
Conference:
Pierluigi Tos
2-5-5
Conference:
Alex Muset
2-6-5
15.00–17.00 Microsurgery in
Pediatrics – Panel
2-1-6
Facial Paralysis
Panel
2-2-6
Breast
Reconstruction 1
2-3-6
MMI
Workshop Marco Innocenti
2-4-6
Diabetic Foot
Panel
2-5-6
Past and the Future
of the Microsurgery
2-2-6
17.00–17.30 Break
17.30–19.30 Best Case – Best Save Contest, Sponsored by MMI
Time Room 1 Room 2 Room 3 Room 4 Room 5 Room 6 Genex
07.30–08.30 Instructional course –
Pediatric Microsurgery
3-1-1
Instructional
course – Fu Chan Wei
3-2-1
Instructional Course – Reinnervation of Intrinsic Muscles of the Hand
3-3-1
Instructional course – A-V Loops
3-4-1
Instructional Course – Perforator Flaps
3-5-1
Instructional course – High Energy Extremity Trauma
3-6-1
Microsurgical course every day from 07.00 to 19.00
08.30–09.00 Break
09.00–10.30 Head and Neck Perforator Flaps
3-1-2
Upper Extremities
3-2-2
Head and Neck,
Free fibula
3-3-2
Upper Limb
Perforator Flaps
3-4-2
Transplantation
3-5-2
Microsurgical
training I
3-6-2
10.30–12.30 Video
Session II
3-1-3
All About
ALT Flap 2 3-2-3
Obstetric brachial
plexus
3-3-3
Peripheral
Nerves I
3-4-3
Scaphoid
3-5-3
Microsurgical Training II
3-6-3
12.30–13.00 Break
13.00–13.30 European legend of microsurgery lecture 2
Piero Raimondi – The problem of growth in replantation of large segments in children
13.30–14.30 Break
14.30–15.00 Conference:
Milomir Ninkovic
3-1-5
Conference:
Giorgio De Santis
3-2-5
Conference:
Fu Chan Wei
3-3-5
Conference:
Jayme Bertelli
3-4-5
Conference:
Marco Innocenti
3-5-5
Conference:
Bruno Battiston
3-6-5
15.00–17.00 Lower Limb Free
Perforator Flaps
3-1-6
Replantations I
3-2-6
Microsurgery in
Paediatrics I 3-3-6
Breast
Reconstruction II
3-4-6
Free flaps I
3-5-6
Bone grafts I
3-6-6
17.00–17.30 Replantations II
3-6-6
17.00–17.30 Break
17.30–19.30 Bone Grafts II
3-1-7
Urogenital I
3-2-7
Brachial Plexus
3-3-7
Functional Muscle
Transfer
3-4-7
Peripheral
Nerves II
3-5-7
Miscellaneous I
3-6-7
Perforator flaps
General II
3-4-7
Spine
3-5-7
20.30 Gala Dinner
Time Room 1 Room 2 Room 3 Room 4 Room 5 Room 6 Genex
07.00–08.30 Instructional
course – Ballistics
4-1-1
Instructional Course
Combating Facial Paralysis
4-2-1
Instructional
course – Establishing Microsurgical Center at Chang Gung
4-3-1
Instructional
course – Keystone Flaps
4-4-1
Instructional
course – Lymphatics
4-5-1
Instructional
course – New Trends in Microsurgery
4-6-1
Microsurgical course every day from 07.00 to 19.00
08.30–09.00 Break
09.00–10.30 Limb Reconstructive
Elective
4-1-2
Miscellaneous II
4-2-2
Facial
Reanimation
4-3-2
Urogenital II
4-4-2
Diabetic Foot
4-5-2
10.30–12.30 Video
Session III
4-1-3
Limfedema I
4-2-3
Microsurgery in
Pediatrics II
4-3-3
Lower Limb Local
Perforator Flaps
4-4-3
Head and Neck,
General I
4-5-3
12.30–13.00 Break
13.00–13.30 European legend of microsurgery lecture 3
Panayotis N. Soucacos – Unraveling the Mysteries of Congenital Anomalies of the Extremities: From Ancient Mythology to Modern Medicine and Microsurgery
13.30–14.30 Break
14.30–15.00 Conference:
Isao Koshima
4-1-5
Conference:
Marcus Springler
4-2-5
Conference:
Toru Sunagawa
4-3-5
Conference:
Gu Liqiang
4-4-5
Conference:
Satoshi Toh
4-5-5
15.00–17.00 Free Flaps II
4-1-6
Head and Neck,
Free Flaps
4-2-6
Limfedema II
4-3-6
Oncology
4-4-6
ESTROT
4-5-6
17.00–17.30 Break
17.30–19.30 Video Session IV
4-1-7
Head and neck, General II
4-3-7
20.30 Closing Ceremony

IMPORTANT DATES

Early bird registration:
August 15, 2017

Abstract submission:
March 13, 2018

CONTACT
MIROSS – PCO Congress Agency
Mina Ivanišević
Miloš Dimitrijević
e-mail: efsm2018@miross.rs
Tel: +381 11 3033 225 & 3033 226
Fax: +381 11 3034 615
Majke Jevrosime 19
11000 Belgrade
SERBIA